Jak w prosty sposób zjednać sobie ludzi

d441495

W jednym z moich ostatnich postów poleciłam Ci przeczytanie książki napisanej przez Dale’a Carnegiego „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Być może nie miałeś jeszcze okazji do niej zajrzeć albo jej posłuchać, więc dziś napiszę kilka słów dotyczących jednego z rozdziałów tej książki.

Prosta technika zdobywania przyjaciół

Może się wydawać, że zdobywanie przyjaciół i zjednywanie sobie ludzi jest nie lada sztuką, jednak okazuje się, że wystarczy wykorzystać bardzo proste techniki, żeby zacząć być lubianym i szanowanym przez innych. Zdziwisz się pewnie, kiedy powiem Ci, że zdobywanie przyjaciół polega na zapamiętywaniu…imion i nazwisk nowo poznanych osób. Tak, to prawda. Wystarczy dostatecznie dobrze skoncentrować się podczas zapoznawania się z nową osobą, zapamiętać jej imię i nazwisko i wykorzystać je w odpowiedniej sytuacji, żeby zdobyć uznanie i szacunek tej osoby.

Pomyśl, jak się czujesz, kiedy ktoś, kogo dopiero co poznałeś, pamięta Twoje imię i nazwisko. Czy nie jest Ci miło i nie czujesz się ważny, że ktoś zadał sobie trud, żeby zapamiętać, jak się nazywasz? Myślę, że i Ty nie raz znalazłeś się na imprezie, na której nikt nie pamiętał Twojego imienia albo je przekręcał, albo co gorsza spotkałeś kogoś wielokrotnie, a on i tak za każdym razem pytał o Twoje imię. Co wtedy o sobie myślałeś? Czułeś się ważny czy raczej bardzo malutki?

new photo

Sekret znanych i lubianych

Nie ma na świecie człowieka, który nie lubiłby swojego imienia i nazwiska i kto nie poczułby się połechtany, gdyby jego „dane” zostały zapamiętane przez nowo poznaną osobę. Tak było też w przypadku pewnego mechanika samochodowego, mało istotnej persony, która jednak została zapamiętana przez prezydenta Franklina Roosevelta. Prezydent w bardzo subtelny sposób zwrócił się do owego mechanika, wymieniając jego imię i nazwisko i dziękując mu za wykonaną pracę. I było to zupełnie szczere i pozbawione oczekiwania na wdzięczność. Wielu sławnych ludzi, którzy byli również bardzo lubianymi osobami, zdobyło sobie sympatię innych, dzięki zapamiętywaniu imion i nazwisk oraz okazywaniu szczerego zainteresowania drugą osobą.

new photo

Zapamiętuj!

Zapamiętanie tego, jak się ktoś nazywa nie wymaga od Ciebie wielkiego trudu. Twój mózg może znacznie więcej i jeśli chcesz zdobywać przyjaźnie, zapamiętuj nie tylko imiona i nazwiska, ale także daty urodzin innych osób, zainteresowania, wydarzenia rodzinne. Nawiązuj to tego subtelnie w trakcie rozmów, a zobaczysz, jak wielkie zainteresowanie i poważanie wzbudzisz u swojego rozmówcy. A jak zapamiętywać? Kiedy ktoś Ci się przedstawia, skup się na powtórzeniu w myślach jego imienia i nazwiska, powtórz je głośno mówiąc: „Bardzo mi miło Ciebie poznać, …”, a potem dopasuj do tego jakieś skojarzenie. Na pewno znasz już kogoś o  tym samym imieniu, więc możesz sobie stworzyć pewnego rodzaju katalog imion. Np. wszystkie Agaty będą wyglądały jak Pipi Pończoszanka, a wszystkie Janki będą śpiochami (skojarzenie z „Panie Janie, rano wstań”). Teraz „wstaw” osobę o danym imieniu do konkretnego katalogu i dobierz skojarzenie. Może nowo poznana Agata ma długi warkocz albo nosi oryginalne ciuchy. Albo jakiś Janek ma rozczochraną fryzurę albo podkrążone oczy. Kwestia wyobraźni i treningu umysłu. Im bardziej absurdalne skojarzenie, tym łatwiej kogoś zapamiętasz.

A czy Ty zapamiętujesz, jak nazywają się inni i czy zwracasz uwagę, czy ktoś pamięta Twoje imię i nazwisko? Zostaw swój komentarz.

Dodaj komentarz